Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Agaton-Gagaton - streszczenie

życie rodzinne za sprawą techniki). Rodzice zdają się być otwarci na coraz to nowsze i coraz to bardziej zwariowane pomysły dziewczynek. Nie znajdziemy w opisywanej rodzinie tradycyjnego podziału ról mama rzadko bywa w domu, znacznie częściej domowe obowiązki spadają na barki męża i córek. Wszystko to sprawia, że w rodzinie panuje atmosfera wolności – dziewczynki nie czują się niczym skrępowane, wręcz przeciwnie – w rodzinie dominuje luz i poczucie swobody.

W książce Fox nie brak zabawnych, pełnych poczucia humoru sytuacji. Znajdziemy tu wiele wziętych wprost z życia scenek, z którymi mógłby utożsamiać się niejeden z dzisiejszych nastolatków. Perypetie dorastającej Agaty, która musi pogodzić się z tym, że dojrzałość nie jest wcale łatwa i wiąże się z ciężką pracą mogą stanowić swoiste studium dorastania i uświadomić kolejnym młodym pokoleniom zmiany, jakie zachodzą w mentalności nastolatków, w sposobie myślenia o domu, rodzinie, szkole, obowiązkach i prawdziwej miłości.

W tej oryginalnej, nieco zwariowanej rodzince najważniejsza zdaje się być Agata. To ona nie rozstaje się z pilotem do telewizora, dzięki któremu może skakać po kanałach, a więc dzierżyć w swoich rękach całą władzę. Uwielbia oglądać teledyski na MTV, a jej ulubionym przedmiotem szkolnym jest przerwa. Agata, która „urodziła się w dobrym humorze”, opowiada o przygodach z kotką Pelagią, psem Apą i chomikiem, o wakacjach nad morzem i wspólnych wycieczkach z rodzicami. Jej dowcipne i nadzwyczaj mądre opowieści pozwalają czytelnikom poznawać świat i jego barwy oczyma wkraczającej właśnie w dorosłe życie nastolatki.

Powieść mogąca dostarczać młodemu pokoleniu pewnych istotnych wzorców stawia na piedestale rodzinę, w której panuje poczucie wzajemnego szacunku; rodzinę, która swój fundament opiera na miłości,


Komentarze

    1 + 3 =